מה זה “שעטנז”?

תוכן עניינים

ביהדות, האיסור של ערבוב פשתן וצמר – המכונה שעטנז – הוא כלל עתיק שעדיין נוהגים בו חסידים רבים גם כיום. המקורות של חוק זה מצויים בספר “ויקרא”, והוא הפך לחלק מרכזי בהלכה היהודית. 

שעטנז הוא שילוב של שתי מילים בעברית: “שאט” (פשתן) ו”נז” (צמר). על פי ויקרא יט’, אסור ליהודים ללבוש בגדים העשויים משני סוגי הבדים הללו יחד. המשמעות היא שגם פריטים ארוגים וגם סרוגים המכילים פשתן וצמר נכללים בהלכת שעטנז. ככזה, בגדים כמו חליפות או ז’קטים העשויים משני הבדים ייחשבו אסורים על פי ההלכה היהודית. 

למה שעטנז חשוב?

שעטנז היה חלק בלתי נפרד מההלכה היהודית כבר אלפי שנים ונראה כי שורשיו של האיסור בסמליות דתית. על פי כמה פרשנויות, המושג נועד לשמש תזכורת להבדלים בין אנשים ולמנוע ערבוב בין עדתי שעלול להוביל לסכסוך דתי. מעבר למשמעות הסמלית שלו, יש הטוענים שהכלל משרת מטרה מעשית בכך שהוא מבטיח שהבגדים יהיו נוחים ומצוידים היטב במזג אוויר חם כאשר חומרים כבדים יותר עלולים לגרום לאי נוחות או לגרות את העור.

איך זה משפיע על חיי היומיום?

האיסור על ערבוב פשתן וצמר עלול להיות קשה לקיום היום בגלל שאנחנו צורכים בגדים שנתפרו מראש והם המכילים לרוב את שני הבדים בצורות שונות. לא ניתן לזהות את הבדים האלו באמצעות בדיקה רגילה בלבד (כמו פשוט לבחון את זה עם העין), וללא הכשרה וציוד נכון לבדיקה זו, הגילוי הוא כמעט בלתי אפשרי עבור רוב היהודים החיים מחוץ לישראל. 

בישראל זה יותר פשוט בגלל המודעות. באתר בגיר למשל, תוכלו למצוא חליפות גברים ללא שעטנז כשרים להילא ולהילא. בחוץ לארץ יש ארגונים שתכליתם לסייע ליהודים שומרי מצוות להתחקות אחר חלקי לבוש מקובלים על ידי מתן שירותי הדרכה, כלים מיוחדים לבדיקת סיבים מעורבים של בגדים וסימונים מיוחדים על בגדים הנחשבים מקובלים לשימוש על פי הנחיות ההלכה.

לסיכום

שעטנז נותר היבט חשוב בלב החיים היהודיים גם היום למרות קשייו בעת החדשה. עם שיטות נגישות יותר הזמינות כעת לאיתור לבוש מתאים למי שרוצה לשמור על סטנדרטים הלכתיים הנוגעים לסיבים מעורבים בבגדים, הדבקות במסורת עתיקה זו נותרה חיה מאוד כיום בקרב קהילות אורתודוכסיות ברחבי העולם.

אהתם את הכתבה? מוזמנים להשאיר תגובה:

עגלת קניות
התחברות

אין לך חשבון עדיין?

התחל להקליד כדי לראות מוצרים שאתה מחפש.
he_ILHebrew

Let’s Be Friends

הירשמו לאתר וקבלו מאיתנו 30₪ הנחה
לקנייה הראשונה באתר

* לא תקף לפריטים מקטגוריות: בלעדי לאתר, Brooks Brothers ואקססוריז לגברים

תחילת שיחה
1
💬 יש לך שאלה?
היי 😊
איך אוכל לעזור לך?